Pracovní skupina MED

Zpráva o výsledku jednání pracovní skupiny MED

Název pracovního orgánu: COPA & COGECA
Datum, čas a místo zasedání: 24. listopadu 2016, začátek v 9:30 h do 13:00 h, Brusel
Zapsala: Dagmar Dolejší

Program jednání:

Bod 1. - Přijetí programu jednání a odsouhlasení zápisu z minulého jednání.
Bod 2. - Situace na trhu, hledání opatření k prevenci propadu cen na trhu
Bod 3. - Falšování medu
a) Výsledky plánu Komise o kontrolách pravosti medu (bude potvrzeno)
b) Aktualizace naší pozice vychází z konečných výsledků (bude potvrzeno)
Bod 4. - Problémy týkající se nízké kvality včelího vosku
Bod 5. - Současný stav týkající se statusu různých včelařských produktů a návrhu normy ISO ovčelařských produktech (prezentace zástupce AFNOR - bude upřesněno)
Bod 6. - Informace členů o uplatňování aktů v přenesené pravomoci a prováděcí akty týkajících senárodních včelařských programů, zejména organizace sčítání včelařů v různých zemích
Bod 7. - Situace týkající se Aethina tumida - lesknáček úlový (malý úlový brouk)
Bod 8. - Situace týkající se sršně asijské (Vespa velutina)
Bod 9. - Diskuse o propagační včelí kampani v rámci akce European breakfast
Bod 10. - Prezentace problému zničených včelstev medvědy
Bod 11. - Příspěvek k Brexitu
Bod 12. - Ostatní

Bod 1. - Přijetí programu jednání a odsouhlasení zápisu z minulého jednání.

Byl přijat program jednání, zápis z minulého zasedání pracovní skupiny přijat bez připomínek.

Bod 2. - Situace na trhu, hledání opatření k prevenci propadu cen na trhu

Předsedající předložil mezinárodní tržní údaje za roky 2010-2014. Na celoevropské úrovni je mírnézvýšení produkce. Poukázal na export čínského, ukrajinského a argentinského medu do EU, což máznačný dopad na evropský trh s medem. Dále je otázka kontaminace těchto importovaných medůglyfosáty. Tomu je věnován i další bod jednání - ostatní včelí produkty. Největší světový importérmedu jsou USA. Statistiky je možné najít na webu EK: https://ec.europa.eu/agriculture/honey/index_en.htm.

K situaci v jednotlivých zemích za rok 2016:

FI - Problém s kvalitou se netýká pouze medu, ale i ostatních produktů, je potřeba definovatstandardy i u nich. Ty totiž často mají pro včelaře důležitý ekonomický vliv.

ES - velký pokles produkce (50-60%), 40% propad v cenách na trhu

PT - podobně jako v roce 2015 nízká produkce medu podobně jako ve ES, padající ceny medu, pozitivní je příslib ministerstva o povinnosti označování místa původu složek u míchaných medů.

HU - co se produkce týká, rok byl horší než loňský, nicméně ještě jsou loňské zásoby medu. Vůbec senedaří export, 20 velkých společností letos nic neodebralo, včelaři jsou odkázáni na vlastní (přímý) prodej. Velký vliv má export čínského medu, který však není označován.

DE - situace se liší region od regionu, celkově situace na trhu dobrá, ceny rostly, 20% vlastní spotřeby jsou schopni pokrýt.

PL - situace je složitá, podobně jako v DE se liší region od regionu. Co je problém, jsou ceny. Trh jezaplaven medem z Ukrajiny, často obsahuje ATB. Původním producentem je Čína, na Ukrajině jevšak přeznačen.

NL - dobré výsledky produkce i situace na trhu, ceny jsou dobré.

IT - nízká produkce, propad cen, včelaři se snaží o přímý prodej medu.

CZ - nejsou k dispozici přesné údaje, je však jedna nová informace, týkající se schválení dotačníchprogramů pro zemědělství pro rok 2017, na podporu včelařství je vyčleněno 105 mil. Kč, což jevýrazně více, než v jiných sektorech.

SE - po špatném roce 2015 byl stejně špatný i rok 2016.

DK - situace není lehká, podobně jako v SE, ceny mírně rostly. Pozitivní je, že je největší prodejcemedu informoval o ukončení importu čínského medu.

UK - velmi dobré cenyAU - rozdíl v různých oblastech, velké ztráty kvůli jarním mrazům. Přesto věří ve stabilní situaci natrhu, ceny jsou dobré.

FR - problémy s klimatickými podmínkami na jaře, nedaří se přímý prodej. Problém s kvalitou medunabízeným řetězci, často se nejedná o med, ale směs. Není to nelegální, přísady jsou povolené.

Přijaté závěry: Ukazuje se, že importovaný med (především z Číny) je často přimícháván do směsí, ukterých není označen. Je nutné pracovat na kontrolních mechanismech a označování autorizovanéhomedu pro maximální transparentnost a důvěru spotřebitelů. Dále je nutné na evropské úrovniprezentovat studie, které máme k dispozici, výsledky analýz a podobně.

Bod 3. - Falšování medu

a) Výsledky plánu Komise o kontrolách pravosti medu (bude potvrzeno)

b) Aktualizace naší pozice vychází z konečných výsledků (bude potvrzeno). Tento bod nebyl projednáván.

Bod 4. - Problémy týkající se nízké kvality včelího vosku

Předseda informuje o problému s včelím voskem. Vzhledem k tomu, že neexistuje jeho jednotnádefinice ani v jednotlivých členských státech, byl v minulosti problém s včelím voskem přehlížen. Včelaře v EU trápí jeho nízká kvalita, při domnělém nákupu včelího vosku často kupují parafínové padělky. V Chorvatsku bylo testováno několik vzorků, 82% z nich bylo paděláno parafinem, a to až do 95 procentního obsahu. Často je "včelí vosk" kontaminován dalšími nepovolenými látkami, odtudplyne nebezpečí negativního vlivu na kvalitu medu. Situaci potvrzují zástupci BE a FR včelařů, zdůrazňují, že jejich včelaři nemají absolutně žádnou důvěru při nákupu vosku, situace je opravduvážná. V DE se uskutečnil kongres včelařů, kde toto téma rovněž zaznělo. Dokonce i některécertifikované bio vosky byly kontaminované.Přijaté závěry: Prezentace bude přednesena Evropské komisi. Při nákupu musí být jasné, co voskobsahuje, musí být označeno složení. Standardy sice v některých zemí již v současnosti mohouexistovat (PL po problémech z minulosti), řešení je nicméně nutné na celoevropské úrovni.

Bod 5. - Současný stav týkající se statusů různých včelařských produktů a návrhu normy ISO o včelařských produktech (prezentace zástupce AFNOR - bude upřesněno)

Předseda informoval o definicích různých včelích produktů - mateří kašičky, pylových granulí, včelího pylu nebo včelího chleba, propolisu, včelího vosku, včelího jedu, klasifikace těchto produktůse liší v jednotlivých členských zemích. V minulosti byl rozeslán reprezentantům dotazník, aby bylazjištěna situace v jednotlivých státech. Data jsou k dispozici ze států DE, FR, ES, SK a FI. Výsledemje, že se definice užití včelích produktů liší - např. včelí vosk je v DE, IT a FI klasifikován jakopotravinářské aditivum (E901), v SK je klasifikován pro technické užití.Dále s prezentací vystoupil Didier NICOL, francouzský zástupce ISO - Mezinárodní organizace prostandardizaci. Stručně organizaci představil- generální sekretariát sídlí v Ženevě s cca 150 lidmi,organizace založena 1947. Norma je dobrovolný dokument, dosud bylo vydáno cca 21 000mezinárodních norem, za rok 2015 to bylo 1500. Každá norma je dílem týmů odborníků (100.000 odborníků spolupracuje). Co se týká norem u potravinářských produktů - existuje více jak 800publikací, zahrnujících proces od primární suroviny až po konzumaci. Obsahují metody analýz,terminologii, dopravu, skladování, distribuci, bezpečnost potravního řetězce, výrobní procesy, ...Jako příklad uvedl normu u mateří kašičky (požadováno Čínou) - v roce 2008 návrh, v září 2016publikace ISO 12824 - "Gelee royale - specification".Přijaté závěry: Všechny výše umíněné včelí produkty mohou být významným ekonomickým příjmemvčelařů, proto je naše snaha, aby je včelaři mohli prodávat. K tomu je třeba harmonizovat jejichklasifikace na evropské úrovni, včetně analytických kritérií: fyzikální, chemická i biologická kritéria(prevence falšování viz bod 4.). Doporučeno je, aby maximum bylo klasifikováno jako potravinářskýprodukt, doplněk stravy (mateří kašička, pylové granule, včelí pyl nebo včelí chleba) nebopotravinářské aditivum (včelí vosk), propolis - doplněk stravy případně léčivo (avšak nikoliv pouzeléčivo).

Bod 6. - Informace členů o uplatňování aktů v přenesené pravomoci a prováděcí aktytýkajících se národních včelařských programů, zejména organizace sčítání včelařů vrůzných zemích.

Předsedající se dotázal, zda mé někdo k tomuto bodu připomínku, pokud ne, bude projednáván s EKběhem civilního dialogu. IT reprezentant navrhuje vytvoření databáze, sledující údaje o včelařích ajejich včelstev v jednotlivých čl. státech. Nikdo další připomínku nevznesl.

Bod 7. - Situace týkající se Aethina tumida - lesknáček úlový (malý úlový brouk)

Předsedající sdělil, že situace týkající se tohoto hmyzu se nemění. Po konzultaci tohoto problému samerickým kolegou si bohužel myslí, že se tento brouk do tří let rozšíří po celé Evropě. Bohužel sevelmi snadno přenáší na ovoci a podobně. Evropské komisi jsme již zaslali dopis, volající po nějakémkomplexním a efektivním řešení v co nejkratším čase. Analýzou bylo potvrzeno, že původce zamořenív Itálii byla Afrika - je nutné kontrolovat export ovoce a kávy.

Přijaté závěry: Zúčastnění se shodli, že dále bude problém řešen jednotně za Copu a Cogecu - budedále naléháno na EK - co se užití pesticidů týká, kontroly zboží ze třetích zemí, více výzkumnýchprojektů a také dohled na obchodní dohody v kontextu možného importu nemocí.

Bod 8. - Situace týkající sršně asijské (Vespa velutina)

Tato sršeň byla zavlečena do Francie, kde se každým rokem šíří. Předsedající se ptá na situaci vjednotlivých zemích, a zda existují nějaké programy na řešení situace:

BE - byl objeven případ výskytu

FR - existuje tu evropský zemědělský program. V současnosti probíhají analýzy, na jejichž základě byměla být do roku 2017 zveřejněna doporučení.

UK - byl evidován případ, snad se podařilo zlikvidovat.DE - jeden případ se vyskytl, nicméně nikoliv oficiálně. Vzhledem k tomu, že se sršeň vyskytuje u Štrasburku kolem hranic, je otázka času, kdy bude i v Německu.

PT - kontrolní plán od roku 2014, nejvíce je postižen sever zeměES - výskyt sršně až na polovině rozlohy země.

Bod 9. - Diskuse o propagační včelí kampani v rámci akce European breakfast

Tento bod nebyl projednáván.

Bod 10. - Prezentace problému zničených včelstev medvědy

Prezentuje finský reprezentant Stanislav Jas :V FI nejsou sršni, zato je trápí medvědi. Ti jsou chránění a není možno regulovat jejich stavy (na jaře 2016 1.800 medvědů - za posledních 7 let se počet více než zdvojnásobil). Ročně způsobují škody 1,3mil EUR, z čehož včelařům několik stovek tisíc EUR ročně. Existují sice kompenzační programy, aleprůměrně trvá dva roky, než je platba provedena. Díky tomu není včelaření prosperující odvětví,ztráty jsou pro hodně včelařů likvidační. Koho problematika zajímá a chtěl by se spolupodílet, může navštívit stránku: https://www.mehilaishoitajat.fi/mehilaishoitajille/karhut/bears/.

Bod 11. - Příspěvek k Brexitu

UK reprezentantka stručně informuje o situaci v Británii. Přestože Britská asociace farmářůdoporučila svým členům volit možnost zůstat v EU, referendum dopadlo jinak. Samozřejmě je snahadále v maximální míře spolupracovat s Copou a Cogecou. Další vývoj bude jasný až po aktivaci článku 50.

Bod 12 - Ostatní

Prezentuje Paulo Gouveia. Na půdě Evropského Parlamentu proběhl seminář věnovaný budoucípodobě SZP po roce 2020. Během semináře se členové zemědělského výboru shodli na tom, žebudoucí SZP musí zahrnovat nové nástroje řízení rizik a krizí. Nové nástroje řízení rizik a krizí byměly pomoci zemědělcům vypořádat se s volatilitou cen na trhu.Důležitá věc, která může ovlivnit podobu SZP a především výši rozpočtu, je Brexit. Rozhodně budevelký výpadek v rozpočtu, je otázka, zda bude pokryt ostatními státy. Bude záležet i na výsledkuevropských voleb v roce 2019.

Diskuze: je třeba, aby se SZP po roce 2020 uměla lépe vypořádávat s krizí. Nyní musíme analyzovatsoučasnou situaci - jaký je budget, jak je s ním v jednotlivých zemích nakládáno, jakýmadministrativním překážkám musíme čelit - mít maximum těchto informací. Pak se můžeme lépepřipravit na diskuze k budoucnosti.

Termín dalšího projednávání: Datum nebylo projednáváno.

Účast českého experta na jednávání: Jednání se český expert účastnil.

28. 11. 2016

zdroj: https://www.apic-ak.cz/ - Zpráva o výsledku jednání pracovní skupiny MED

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky